AVSL 2022/23 Round 4 Wrap

Glenhuntly Athletic Club – Latest News

Victoria Haritos after setting a new W60+ Javelin club record

Saturday 12th November 2022

Fair weather prevailed, and we had another super AVSL meet back at our home ground - Duncan Mackinnon Athletic Track - for the second time this season. As the host club, our team of volunteers and club helpers did a magnificent job of setting up the track in the morning, including managing the pack-up at the end of the day, not to mention manning the canteen. This was no mean feat, and we extend our sincere gratitude to those who put their hands up to chip in and help out at this round.


Outstanding achievements of the day

Congratulations to the following record breakers:

  • Victoria Haritos created a new F60-64 Javelin (500 g) record of 16.38 m with a very stylish throw of 16.38 m (which was actually 1.61 m further than the record she currently holds with the 400 g javelin)!

  • Allegra Orso broker her own FU15 Triple Jump record with a super leap of 11.67 m, which represented a massive increase of 34 cm on her previous record.


Allegra Orso leaped 11.67 m to break the FU15 Triple Jump record

Welcome to newcomers

We welcomed on board the following athletes who put in some fabulous efforts for their debut into AVSL competition with the club. Well done to you all, we look forward to seeing you at more meets during the season.

  • Chiara Zagame FOP

  • Ella Wilson F18

  • Alejandro Stephens MOP

  • Matthew Cox M16

  • Karar Al-Zubaidy M16

  • Layla Marvin F16

  • Brae Bernasconi F14

  • Georgie Lindsay F14

And, welcome back to Jeff Lang after a hiatus; Jeff did some great work in the Discus and Javelin.


Our standing on the Premier Division Ladder

With two teams (Diamond Valley and Eaglehawk) using their Powerplay in Round 4, Glehuntly Athletic Club is now sitting in 5th place on the ladder after Round 4. The overall standings are still to be resolved, pending Geelong and Bendigo regions to complete their make-up rounds following their recent weather/inundation issues.



Most Valuable Athletes

Well done to the following athletes who earned a place on Athletics Victoria’s top 100 Most Valuable Athletes list for Round 4:

  • 22nd Andrew Crawley 1,355 M55

  • 45th Brae Bernasconi 1,268 F14

  • 55th Charlie Steen 1,243 M18

  • 67th Isabella Hollins 1,210 F18

  • 73rd Isabel Zhang 1,198 F16


Club helpers

Each club must supply a minimum number of club helpers at each round of AVSL. Glenhuntly AC relies on parents, partners, friends and our competing athletes to fill the B Zone Club Duty Roster each week. Our AVSL competitions couldn’t happen without the fabulous efforts of our club helpers. A big thank you to the following people who were our club helpers on Saturday - your efforts helped to showcase our state-of-the-art athletic track venue to the athletics community.

  • Venue set-up: Max Binnington, Michele Forbes, Robyn Fletcher, Jamie Rossjohn, Alex Newman, Andrew Marriner, Kurt Golonka

  • Hurdles: Larissa Honner, Henry Dwyer, Max Binnington

  • Canteen: Christina Goodman, Ann Wright, Michael Ryan, Julie, Jo Whittle

  • Pack-up: Toni Matters, Andrew Crawley, Alex Newman, Madeleine Edwards, Drew Cox, Peter Rushen, Nathan Golonka, Kurt Golonka


Our Club President, Mick Ryan, and Club Committee member, Jo Whittle, on canteen duty

Special mention, too, of our club's AV Officials who tirelessly support AV every week with smooth running of the AVSL meets, including Round 4 at Duncan Mackinnon - Margaret Dunbar, Pam Noden, Maureen Austin and Margie Luxford.


Our club's Athletics Victoria officials, Maureen Austin and Margie Luxford

Highlights of the day

Open Women

  • It was great to see a big team of Hunters come to AVSL round 4! Including our regular Open Women.

  • Congratulations to Avistina Zhong, Katherine Wright, Jennifer King and Anna Ross for pushing through the 100m in strong headwinds.

  • Welcome to newcomer, Chiara Zagame, who competed over the 400m on Saturday, producing a super time for her debut run with the club.


Jenny King (L) and Laura Wong (R) looking strong in the 100 M

Open Men

  • We had a strong turn out for our Open Mens team on Saturday in tough conditions.

  • Six open Men competed over the 100m. Well done to Jesse on producing the fastest 100m time of the competition, with a stunning 11.22 s.

  • Welcome back to James Hatton who competed well in the 1500m and 400m on the day, making him the highest scoring Glenhuntly athlete in the Open Men.


Chris Byron on his way to winning his 100 M heat

Junior Girls

  • We had an excellent turnout on Saturday - probably the most number of girls yet competing at a single Round this season.

  • Our girls showed their diversity by participating across a range of track and field events with some super results.

  • Shout out to Allegra Orso for breaking her FU15 Triple Jump record.

  • Our FU18 4 x 100 m relay team of Isabel Zhang, Isabella Hollins, Brae Bernasconi, and Laura Wong dominated, to storm home in 1st place - beating everyone else in the event, including all of the Open and Junior teams - and earn us some valuable points (459 pts) in the process.

  • Super effort by our Emerson School scholarship recipient, Layla Marvin, who extended herself across 3 races - 100 M, 400 M, and 1500 M - to earn some really good points for the club on the day.


Some of our Junior Girls at Duncan Mackinnon on Saturday

Under Age Men

  • Our relatively small but strong contingent produced some solid results on Saturday, contributing 8,300 points to the club total. We also welcomed newcomer, Karar Al-Zubaidy, who scored over 400 points in the Long Jump.

  • Shout out to:

  • William Wong - his 14.87 s in 110 m Hurdles(into a very strong head wind, –3.5!) saw him ranked #1 in the State for Round 4

  • Nicholas Goodman - his 11.81 s 100 m ranked him #3 M16 in the State for Round 4.

  • Nathan Golonka - his 5.71 m in the Long Jump saw him achieve #3 ranking M18in the state for Round 4

  • Charlie Steen - his 43.48 m in Discus ranked him #2 M18 in the state for Round 4


Archie Mattsson in his 400 M heat, which he went on to win

Masters Women

  • Our committed women extended themselves across a range of track and field events to earn valuable points that saw us finish in 1st place on the B Zone Age Group W40+ Ladder (beating our close rivals, Mentone AC) and achieve 4th place in the State Age Group W40+ Ladder. Well done, super women!

  • Congratulations to Victoria Haritos for her new club record in the F60-64 Javelin (500 g)!!

  • Shout out to the following athletes who ranked highly in AV's Graded State Age Group Results, based on age-adjusted scores for their results - which means they are punching well above expectation:

  • Aggie Byers (F40): 80 m Hurdles ranked #1 (163 points); Long Jump 3.71 m ranked #3 (240 points)

  • Toni Matters (F50): Discus 31.23 m ranked #2 (476 points); Long Jump 3.29 m ranked #4 (236 points)

  • Joelle Jones (F60): 100 m 17.48 ranked #5 (209 points); 400 m 85.40 ranked #2 (239 points)


Our Masters Women 4 x 100 M relay team - Aggie Byers, Michele Forbes, Svitlana Korchova, and Joelle Jones

Masters Men

  • The Male Masters contributed 4,755 points to the club total. This placed us 13th in the round 4 Male Masters across the state, with Diamond Valley AC Male Masters amassing an impressive 13,366 points.

  • Blokes scoring over 400 points included:

  • Mickael Soussan (1500m)

  • Alexander Newman (Discus)

  • Ben Hodgens (Shot Put)

  • Andrew Crawley (Hammer, Shot Put, Discus)


Peter Rushen and Jamie Rossjohn after their 1500 m runs

Next round

Round 5 will be at Casey Fields (Zone B) and Meadow Glen (Zone A) venues. Entries close midday Wed 16th November 2022 – Click Here to Enter (note: this is the link to the Rev Sport portal)


Note: GAC has a bye from Club Helper duties at Round 5 (Casey)

Glenhuntly Athletic Club is allocated to Metropolitan Zone B (refer to AVSL Zones). Our club has rostering commitments to Zone B venues with respect to supplying Club Helpers at each round (refer to Zone B – Club Duty Roster), hence: Glenhuntly Athletic Club encourages our athletes to attend the Zone B venues for competition.

Note, we appreciate some athletes will preference Zone A for event-specific purposes – that is okay!


Here are the remaining Rounds/Venues in Zone B where Glenhuntly Athletic Club will need to supply Club Helpers:

  • Yarra Ranges Athletic Track (Yarra Ranges) – Rounds 6, 9

  • Mackinnon Athletic Track (Murrumbeena) – Round 8

  • Casey Fields Regional Athletics Centre (Casey) – Round 7


VIC Relay Track Championships 2022

The Victorian Track Relay Championships will be held on 26th November 2022 at the Box Hill Athletic Track. All the information you need to know about the event is available on the AV website here


Teams are now being finalised and you should expect to receive formal notice of team selection from Andrew Crawley, Sumer Coordinator, in the coming days. We are aiming to fill the following relay events, as listed in the draft timetable. Please contact your Team manager if you have any questions.

  • 4 x 100m

  • 4x400m

  • 4x800m (U18 age category only)

  • 4x1500m (no Under Age category)

  • Medley (2x200, 1x400, 1x800) U16, U18 and Open age categories only


Next SOCIAL event – Glenhuntly Athletic Club

This is scheduled on the Thursday before state relays and a great opportunity to come down meet your team and chat relays (and have a relay practice at training beforehand). If you are new to the club – please come and make yourself known to a Team Manager or Captain. Details below:

  • When: Thursday 24th November, approx. 7.00–7.45 PM

  • Where: Duncan McKinnon Athletic Track

  • Special guest speaker: Gary Minihan, GHY Club coach and current Australian & Oceania 4x400m relay record co-holder.

  • Please reply using the RSVP form or QR code:


 

Glenhuntly Results Round 4 – as posted on the Athletics Victoria Results Hub


FOP

100m: Jennifer King 13.25 (-2.1); Katharine Wright 14.02 (-3.1); Avestina Zhong 14.10 (-2.4); Anna Ross 33.98 (-3.2);

400m: Chiara Zagame 83.35; Katharine Wright DNS; Jennifer King DNS; Anna Ross DNS; Avestina Zhong DNS;

100m Hurdles: Jennifer King 16.39 (-2.3);

Discus: Anna Ross 12.58m;

Long Jump: Anna Ross DNS; Avestina Zhong 3.64m;

F20

400m: Emma Wadley 63.39;

Discus: Gemma Craddock DNS;

Javelin: Gemma Craddock DNS;

Long Jump: Noa Kino 3.96m;

F18

100m: Isabella Hollins 14.10 (-2.4);

400m: Tanasha Santosh 62.95; Tamzyn Dolgoy 65.48; Ella Wilson 66.58; Thanya Vijayakumar DNS;

800m: Thanya Vijayakumar 2:30.05;

1500m: Tanasha Santosh 4:46.4h;

100m Hurdles: Isabella Hollins DNS;

4x100m: (Isabel Zhang, Isabella Hollins, Brae Bernasconi, Laura Wong) 52.98;

Discus: Isabella Hollins 20.81m; Madeleine Edwards 25.26m;

Javelin: Isabella Hollins 23.22m;

Long Jump: Isabella Hollins 4.65m;

Shot Put: Madeleine Edwards 10.07m;

F16

100m: Alice Hollingsworth 13.40 (-1.8); Isabel Zhang 13.47 (-1.7); Layla Marvin 22.56 (-1.5); Jazmin Firth DNS; Julia Zaitseva DNS; Allegra Orso DNS; Antonina Tyurina DNS;

400m: Layla Marvin 1:49.66; Jazmin Firth DNS; Madison King DNS; Isabel Zhang DNS; Antonina Tyurina DNS;

1500m: Layla Marvin 9:03.4h;

90m Hurdles: Alice Hollingsworth 14.86 (-0.9); Jazmin Firth DNS;

Discus: Jazmin Firth 32.88m; Isabel Zhang 13.44m;

Javelin: Jazmin Firth 17.85m;

Long Jump: Isabel Zhang 4.80m; Allegra Orso 5.11m; Antonina Tyurina DNS;

Triple Jump: Allegra Orso 11.49m (+0.0); 11.67m (0.3);

F14

100m: Laura Wong 13.20 (-2.1); Brae Bernasconi 14.74 (-3.2); Adele Roche DNS;

400m: Adele Roche DNS;

1500m: Georgie Lindsay 5:39.9h;

80m Hurdles: Laura Wong 12.74 (+0.0);

Javelin: Brae Bernasconi 23.29m;

Long Jump: Brae Bernasconi 4.28m;

F40

100m: Aggie Byers 15.96 (-2.0); Svitlana Korchova 16.91 (-3.4); Joelle Jones 17.48 (-3.5); Michele Forbes 18.61 (-1.5); Kara Gilbert DNS;

400m: Michele Forbes 1:49.45; Svitlana Korchova 81.28; Joelle Jones 85.40; Kara Gilbert DNS; Evette Cordy DNS;

80m Hurdles: Aggie Byers 17.96 (-1.9);

4x100m: (Svitlana Korchova, Joelle Jones, Michele Forbes, Aggie Byers) 67.96;

Discus: Toni Matters 31.23m; Victoria Haritos 12.05m;

Javelin: Toni Matters 21.86m; Victoria Haritos 16.38m;

Long Jump: Toni Matters 3.29m; Victoria Haritos 2.57m; Aggie Byers 3.71m;

Shot Put: Kylie Irshad DNS;

MOP

100m: Jesse McKenna 11.22 (-2.0); Attila Baranyay 11.70 (-1.6); Chris Byron 11.85 (-1.6); Theo Soldati 13.08 (-1.1); Sebastian Zammit 14.03 (-1.9); James Hatton DNS;

400m: James Hatton 51.55;

1500m: James Hatton 4:15.9h;

5000m Walk: Alejandro Stephens 25:20.6h;

Discus: Sebastian Zammit 32.30m; 32.56m;

Javelin: Sebastian Zammit 34.46m;

Long Jump: Theo Soldati 4.86m;

M20

100m: Nathan Bickford 12.82 (-1.9);

Long Jump: Nathan Bickford 5.03m;

M18

100m: William Wong 11.80 (-2.0); Tyler De Sa 12.35 (-1.6); Nathan Golonka 12.88 (-1.6); Henry Sutherland 14.56 (-2.3); Lachlan Marriner DNS; Charlie Steen DNS; Tom Templeton DNS;

400m: Nathan Golonka DNS;

1500m: Xavier Wallace 4:31.1h;

110m Hurdles: William Wong 14.87 (-3.5); Henry Sutherland DNS;

Discus: Charlie Steen 43.48m; 43.70m;

Javelin: Charlie Steen 38.02m;

Long Jump: Nathan Golonka 5.71m; Charlie Steen 5.01m; Henry Sutherland 4.47m; Tom Templeton DNS;

M16

100m: Nicholas Goodman 11.81 (-1.4); Xavier Siruelo 12.96 (0.2); Henry Dwyer 13.96 (-1.8); Matthew Cox 14.41 (-4.3); Karar Al-Zubaidy DNS;

400m: Archie Mattsson 54.89; Henry Dwyer 60.54;

1500m: Will Orchard 4:49.8h; William O'Shannessy 4:52.1h;

Long Jump: Matthew Cox 4.75m; Karar Al-Zubaidy 5.43m;

M14

400m: Archie Sideridis 61.38;

M40

100m: Alexander Newman 13.26 (-1.1); Kulan Ranasinghe DNS;

200m: Ben Hodgens DNS;

400m: Mickael Soussan DNS;

1500m: Mickael Soussan 4:43.4h; Jamie Rossjohn 5:06.0h; Peter Rushen 5:17.3h;

2000m Walk: Ralph Bennett DQ;

Discus: Mickael Soussan 13.56m; Kurt Golonka NM; Andrew Crawley 33.15m; Alexander Newman 35.37m; Kulan Ranasinghe DNS; Jeff Lang 15.09m;

Hammer: Andrew Crawley 34.57m; Ben Hodgens NM;

Javelin: Kurt Golonka 14.44m; Andrew Crawley 20.90m; Jeff Lang 14.74m;

Pole Vault: Alexander Newman 3.20m;

Shot Put: Andrew Crawley 10.40m; Ben Hodgens 10.64m;

Triple Jump: Ben Hodgens DNS


- Photo Gallery Round 4 AVSL 2022/23 -



 

Contributors: Team Managers - Jenny King (Open Women), Chris Byron (Open Men), Carl Hollins & Matt Firth (Underage W), Michael Halloran (Underage Men), Kara Gilbert (Masters Women), Andrew Crawley (Masters Men)


Curated by: Kara Gilbert


Date published: 16th November, 2022


This article has been published in good faith, drawing on available data. Please contact kara@kmgcommunications.com.au if you notice any errors or omissions in the above results or would like to see additional content included.